Parafia Oksa

Strona internetowa Parafii Św. Mikołaja B. W. w Oksie
Smaller Default Larger

"Mała wioska Thworów w roku 1510 była własnością sióstr – Doroty i Katarzyny Tworowskich, należała do parafii Konieczno, archidiakonatu Kurzelów w archidiecezji gnieźnieńskiej.

W roku 1554 Mikołaj Rej drogą zamiany za Chyczę otrzymał Thworów od Hieronima Rzeszowskiego i uzyskał królewskie pozwolenie założenia miasteczka. Fragmentdokumentu królewskiego brzmi: „Pozwalamy mu M. R. wieś dziedziczną Thworów przeistoczyć na miasto, które odtąd Okszą zwać się będzie, obdarowując go prawemteutońskim (niemieckim). Zwalniamy mieszkańców od opłat wszelkiego cła i myta na lat 12, ustanawiamy jarmarki na św. Trójcę i św. Andrzeja, targi we wtorki”.

Do końca XVII wieku Oksza była własnością Rejów, później Dąmbskich, Wąsowiczów, Sapiechów i wreszcie Radziwiłłów (od końca XIX w. do roku 1945).

W lipcu 1787 roku gościł w Okszy, jadąc ze Szczokocin, król Stanisław August Poniatowski. Na początku czerwca 1794 roku przez Okszę maszerowały wojska Tadeusza Kościuszki po przegranej bitwie na polach Wywły i Przybyszowa /Szczekocin.

Dnia 20 października 1863 roku trwała w Okszy 8 – godzinna bitwa powstańcza z wojskami rosyjskimi. Poległo 18 powstańców.

Po odzyskaniu Przez Polskę niepodległości (1918) ustalono nazwę Oksa.

Obecnie (2009 r.) Oksa jest siedzibą Urzędu Gminy i parafii rzymsko – katolickiej p. w. św. Mikołaja. Jest tu Ośrodek Zdrowia, Punkt Apteczny, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Przedszkole, Biblioteka Gminna, Filia Banku Spółdzielczego, Poczta, Posterunek Policji i OSP (od roku 1916)".

Zachowana oryginalna pisownia - Tekst przepisany z tabliczki powieszonej na ścianie bocznej w wejściu Kościoła